Mediterrán tökfőzelék töktócsnival
Tökfőzelék egy kis csavarral és töklepénnyel
A tökfőzelék megint az az étel, amit vagy utál valaki, vagy nagyon szeret. Köztes állapot szerintem nincs. Apukám és a párom az a fajta, akibe beletömték az iskolában, egyikükkel sem lehet semmilyen körülmények között megetetni.
Én egy darabig szintén nem szerettem, de csak azért, mert apa sem... :) Aztán az iskolai nekem kifejezetten tetszett, és kamaszkoromra rájöttem, hogy egy nagy baromság ez az állandó finnyáskodás és felfedeztem az ízeket.
Azóta kifejezetten szeretem a tökfőzeléket és megfogadtam, hogy addig kísérletezek a változatokkal, míg a párom is megszereti. Állítólag ez a verzió már közel áll az általa is fogyaszthatóhoz, nekem viszont kifejezetten tetszik, és rajta kívül mindenki odáig volt tőle, aki megkóstolta :)
Mediterrán tökfőzelék töktócsnival
Hozzávalók 4 főre:
Kb. 2-2,5 kg vajtök
2 nagy hagyma
1 nagy paradicsom
1 szárított paradicsom (olajban eltett, receptem itt)
1 kisebb kápia
2 gerezd fokhagyma
2 tk oregánó
1 nagy vagy 2 kis csokor zsenge kapor
Olívaolaj
Só, bors
1,5 dl zsíros tejföl
1 tojás
Kukoricaliszt
A tököt meghámozzuk, héját levágjuk, legyaluljuk, az 1/3-át összekeverjük 2 kk sóval.
Az egyik hagymát üvegesre pirítjuk egy lábasba, majd hozzáadjuk a kockára vágott sima és szárított paradicsomot és paprikát. Csipet sót hozzáadva addig kevergetjük, míg szinte pépesre szétfőnek. Hozzáadjuk a sózatlan tököt, megszórjuk az oregánóval, egy tk sóval és pár tekerésnyi borssal. Alacsony lángon, a saját levében puhára pároljuk. A végén az összes folyadékot elpárologtatjuk. A tök egynegyedét a tejföllel és egy kis gerezd összezúzott fokhagymával simára turmixoljuk, visszaöntjük a lábasba. Hozzáadjuk az apróra vágott kapor felét. Felmelegítjük, de már ne forraljuk, ha kell, sózzuk, borsozzuk.
Közben a tócsnihoz a lesózott tököt kinyomkodjuk. A másik hagymát nagyon apróra vágjuk, egy olívaolajon szintén üvegesre pirítjuk, a tökhöz adjuk. Mehet hozzá szintén a reszelt fokhagyma, 1 tojás, pár tekerésnyi bors, a kapor másik fele és annyi liszt, hogy a massza sűrűn folyjon. Megkóstoljuk, ha kell még bele só, akkor pótoljuk. Állni hagyjuk kb. 20 percet.
Egy serpenyőben 1 cm vastagon olívaolajat forrósítunk, 1 ek-nyi masszát beleteszünk, a kanál hátával szétlapítjuk és mindkét oldalát aranybarnára sütjük. Addig folytatjuk, míg el nem fogy, papírtörlőn lecsepegtetjük.
A kész főzelékkel tálaljuk.
Ha tetszett ez az írás, csatlakozz hozzám a Facebookon is további receptekért, tippekért, érdekességekért!