Borsos tokány, ahogy a nagykönyvben meg van írva
Nem borsós! Így készül a pörkölt rokona
Rengeteg szakácskönyvem van, néha beülök közéjük, képes lennék órákig lapozgatni őket... :)
A konyhában viszont csak három darab van állandóan a kezem ügyében: az első a "Horváth Ilona", amiből az alapokat tanultam (meg anyukám is). A második egy kapcsos könyv az innen-onnan összegyűjtögetett és sűrűn készített receptekkel. A harmadik pedig az Ételkészítési ismeretek könyvem, amit a szakácstanfolyam közben elég sűrűn forgattam.
Amikor valami tradicionálisan magyarost akarok készíteni, általában a tankönyvet veszem a kezembe. Vannak benne totál elavult dolgok, amit még a gyakorlati tanárom is elutasított (pl. a krumplifőzeléket zsíros-lisztes rántással kell hivatalosan sűríteni!), viszont a magyar konyha összes jellegzetes étele szerepel benne. Mégpedig azon a módon, amit a szakácsok évtizedek óta tanulnak, tehát mondhatom, hogy ezeket "így kell".
A pörkölt mellett a különböző tokányok a legismertebb szaftos húsételek nálunk, én most a legegyszerűbbet szeretném bemutatni. Helytelenül vagy félreértve itt-ott borsós tokány néven szerepel, ez nem az. Max. ha pár marék borsót is szórtok bele a végén, de annak az eredeti recepthez semmi köze :)
Borsos tokány
Hozzávalók 4 főre:
70 dkg sertéscomb (eredetileg marhalábszár)
0,5 dl száraz fehérbor
2 kk paradicsompüré
1 nagy fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 mk őrölt kömény
Só, bors
1 ek zsír
80 dkg burgonya
A zsíron üvegesre pirítjuk az apróra vágott hagymát, majd hozzáadjuk az átnyomott fokhagymát. Meghintjük a köménnyel, párat keverünk rajta, hozzáadjuk a vékony csíkokra vágott húst. Megsózzuk, alaposan megborsozzuk, közepes lángot párolni kezdjük. Fedő nélkül dolgozzunk.
Először a hús levet ereszt, ezt elfőzzük, majd mindig csak egy kevés vízzel pótolva megpuhítjuk. A végén az összes nedvességet elfőzzük, hozzáadjuk a paradicsompürét, állandóan kevergetve rozsdabarnára sütjük. Beleöntjük a bort, pár perc után pedig annyi vizet, hogy ¾-ig ellepje. Felforraljuk, ha kell, még sózzuk. Sűrű, ízes szaftot kell, hogy kapjunk. Hordóburgonyával tálaljuk.
Hordóburgonya készítése: a krumplit meghámozzuk, késsel megfaragjuk, sós vízben puhára főzzük (Én a leesőket külön megfőzöm és krumplipürét készítek belőle).
Ha tetszett ez az írás, csatlakozz hozzám a Facebookon is további receptekért, tippekért, érdekességekért!